با عضویت در خبرنامه مهمترین اخبار حقوقی و جدیدترین برنامه های موسسه را دریافت خواهید نمود.


تلفن همراه :
آدرس ایمیل :
تصاویر و فایل صوتی بخش هایی از کارگاه های برگزار شده

شرایط عمومی پیمان


مدرس:جناب آقای دکتر نادر همایونی (عضو حقوقي كميته‌هاي تهيه و تدوين پيش نويس آيين نامه‌هاي قانون برگزاري مناقصات، دارای ده سال سابقه‌ی تدريس قانون برگزاري مناقصات، مسؤول امور حقوقي دفتر امور مشاوران و پيمانكاران (دفتر نظام فني اجرايي)، مدير امور حقوقي و قرارداد)


جناب آقای مهندس عبدالکریم کریمیان (کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس، مشاور و مدیر امور قرارداد در شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی، عضو کمیته‌ی بازنگری شرایط عمومی پیمان در سازمان برنامه و بودجه)
با توجه به گستره ی انواع طرح ها و پروژه های عمرانی کشور و همچنین شرایط و ومحدودیت های دستگاه های اجرایی و کارفرمایان از طرفی و تعهدات از طرف دیگر، به یکی از چالش های پروژه ها بدل گشته است و حتی اوضاع و احوال برخی قراردادها به گونه ای است که با روش های متعارف امکان حصول نتیجه و دستیابی به اهداف پروژه های محقق نخواهد شد. آشنایی با قرادادهای پیمانکاری و انواع شرایط عمومی پیمان و همچنین ضوابط حاکم بر آن ها به ویژه در شرایطی که روابط قراردادی از عوامل بیرونی و خارج از اراده ی طرفین متأثر می گردد، بیش تر اهمیت پیدا کرده و آگاهی و تسلط بر آن ها لازمه ی راهبری و پیشبرد فنی و حقوقی پروژه ها خواهد بود.کارگاه حقوق کیفری تسهیلات بانکی


مدرس: جناب آقای دکتر حسین سمیعی زنوز (مدرس دانشگاه و پژوهشگر حقوق بانکی)


باتوجه به پیچیدگی ساز و کارهای اقتصادی ابعاد گسترده ای از جرایم اقتصادی بویژه جرایم بانکی در سطوح مختلف قابل مشاهده است. تخصصی بودن این حوزه موجب شده برای تشخیص جرایم بانکی نیاز به مطالعات و دانشی در زمینه ی ضوابط و تعاریف حاکم بر امور بانکی داشته باشیم. یکی از ابعاد اهمیت این موضوع از آن جهت است که در بسیاری از موارد جرایم بانکی در سطوح کلان و به شکل سازمان یافته قابل ارتکاب است که به نوعی سبب اختلال در نظام اقتصادی و نظام پولی و بانکی کشور می گردد.باتوجه به پیچیدگی ساز و کارهای اقتصادی ابعاد گسترده ای از جرایم اقتصادی بویژه جرایم بانکی در سطوح مختلف قابل مشاهده است. تخصصی بودن این حوزه موجب شده برای تشخیص جرایم بانکی نیاز به مطالعات و دانشی در زمینه ی ضوابط و تعاریف حاکم بر امور بانکی داشته باشیم. یکی از ابعاد اهمیت این موضوع از آن جهت است که در بسیاری از موارد جرایم بانکی در سطوح کلان و به شکل سازمان یافته قابل ارتکاب است که به نوعی سبب اختلال در نظام اقتصادی و نظام پولی و بانکی کشور می گردد.
دوره قرارداد های تجاری بین المللی(مقدماتی)


مدرس: جناب آقای دکتر مجتبی اصغریان


اساس معاملات بین المللی، قراردادهای تجاری بین المللی است که بین شرکت های تجاری منعقد می گردد و روابط طرفین معامله با یکدیگر را تنظیم می کند. قراردادهای تجاری بین المللی دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به قراردادهای داخلی هستند. سازمان ها و موسسات تجاری بین المللی نمونه قراردادهای متعددی را جهت استفاده در تجارت بین الملل منتشر نموده اند، اما در اکثر اوقات، معاملات بین المللی اقتضا دارند که قراردادی خاص برای هر معامله تنظیم شود. لذا شناخت کافی از ویژگی ها، جزئیات و ساختار قراردادهای تجاری بین المللی برای افراد فعال در این حوزه امری بایسته است. تنظیم قرارداد خوب از بروز اختلاف جلوگیری کرده و تا اندازه زیادی اجرای معامله را تضمین می کند. در این دوره تلاش می شود تا با تشریح نکات مربوط به قراردادهای تجاری بین المللی، ساختار و جزئیات کاربردی آن تحت بحث و بررسی قرار گرفته و نحوه عملی تنظیم قراردادهای تجاری بین المللی در سطح استاندارد و بین المللی آموزش داده شود.


 


دوره‌ی کاربردی شرکت‌ها (بخش دوم)


مدرس: جناب آقای بهرام کناریوندی


با توجه به اهمیت موضوع ثبت انواع شرکت‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها و نبود منابع کافی در این زمینه، لازم است نسبت به آگاهی از نحوه‌ی ثبت اینگونه اشخاص حقوقی و همچنین نحوه‌ی شکل گیری مجامع عمومی با دستورات متفاوت، هیات مدیره و انحلال شرکت‌ها کارگاهی علمی کاربردی تشکیل گردد تا بتوان از آخرین رویه‌های جاری در اداره ثبت شرکت‌ها مطلع گشت.
کارگاه چگونگی انجام داوری در رسیدگی به دعاویمدرس: جناب آقای دکتر یوسف یعقوبی


این کارگاه به عنوان جلسه تکمیلی کارگاه قبلی می باشد.

بررسی و تحریر دعاوی حاکم بر روابط موجر و مستأجر


مدرس دوره: جناب آقای عباس بشیری (وکیل پایه یک دادگستری، متخصص در امور اراضی و املاک، مؤلف 45 کتاب حقوقی)کریمیان
امروزه مبتلا به بودن روابط استیجاری و ایجاد اختلافات بی شمار حاصل شده از آن با توجه به تصویب قوانین متعدد در سال های مختلف در این حوزه، که بعضا در زمینه ی اختصاصی کماکان به قوت خود باقی هستند، ضروری می نماید هر حقوقدانی با شناخت تفاوت ها و تشخیص محل اجرای قوانین به تصویب رسیده به منظور طرح دعوای صحیح در این حوزه بکوشد.


مدرس دوره: جناب آقای دکتر یعقوبی
داوری به عنوان روش حل اختلاف خارج از دادگاه امروزه به عنوان فرآیندی کارآمد تلقی می شود. تخصصی شدن موضوعات و حجم بالای پرونده مطروحه در مراجع قضایی که خود از موجبات اطاله دادرسی است، ایجاب می نماید با توجه به ظرفیت های بالای داوری در مقایسه با حل اختلاف از طرق قضایی از جمله هزینه کم تر، سریع تر بودن فرآیند رسیدگی و بررسی تخصصی تر موضوع از این شیوه استفاده ی بیش تری به عمل آید. در برخی موارد اختلافات پیش آمده در این حوزه، چگونگی نقض رای داور و ارزیابی موضوعات مناسب برای داوری مستلزم آشنایی با با ابعاد مختلفی است.


 

کارگاه دعاوی و اختلافات مناقصه تا پیمان


مدرس دوره: جناب آقای دکتر نادر همایونی، جناب آقای مهندس عبدالکریم کریمیان
نظر به آن که در فضای حقوق عمومی و واگذاری طرح‌ها و پروژه‌ها توسط بخش دولتی، الزامات متعدد در خصوص فرآیند ارجاع و انعقاد قرارداد وجود دارد، قانون برگزاری مناقصات به عنوان قانون اصلی در واگذاری طرح‌ها و پروژه‌ها دارای اهمیت بسزایی است. لذا در فرآیند تشریفات مذکور برای ارجاع موضوع، اختلافات و چالش‌های متعددی به وقوع می‌پیوندد که بررسی آن و چگونگی رفع آن‌ها می‌تواند به حل و فصل اختلاف و تسریع در اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها بیانجامد. از سوی دیگر با انعقاد قرارداد در چارچوب قراردادهای پیمانکاری بر اساس شرایط عمومی پیمان (نشریه 4311 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور) ارتباط مناقصه گذار و مناقصه گر در قالب کارفرما و پیمانکار شکل می‌گیرد. در مسیر اجرای قرارداد مذکور با توجه به الزامات قانونی متعدد در شکل گیری شرایط عمومی یاد شده، بررسی اختلافات احتمالی و نحوه‌ی حل و فصل آن‌ها دارای اهمیت است.


 

دوره‌ی کاربردی شرکت‌ها


مدرس:جناب آقای بهرام کناریوندی
با توجه به اهمیت موضوع ثبت انواع شرکت‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها و نبود منابع کافی در این زمینه، لازم است نسبت به آگاهی از نحوه‌ی ثبت اینگونه اشخاص حقوقی و همچنین نحوه‌ی شکل گیری مجامع عمومی با دستورات متفاوت، هیات مدیره و انحلال شرکت‌ها کارگاهی علمی کاربردی تشکیل گردد تا بتوان از آخرین رویه‌های جاری در اداره ثبت شرکت‌ها مطلع گشت..دوره‌ی حقوق ثبت کاربردی (ثبت املاک)


مدرس: جناب آقای دکتر حمیدرضا آدابی
نظر به این که یکی از پیچیده ترین پرونده‌های مطروحه در محاکم دادگستری، پرونده‌های ثبتی و یا مرتبط با ثبت است، ضروری است قضات و وکلا جهت اتخاذ تصمیم مناسب و طرح دعوای صحیح و دفاع دقیق و متناسب فرایند ثبت املاک و اعتراض به عملیات ثبتی و نحوه‌ی انتشار آگهی‌ها و تحدید حدود و حقوق ارتفاقی و افراز و تفکیک و تفاوت آن‌ها، اسناد مالکیت معارض و طریق اصلاح اشتباهات ثبتی و وظایف هیأت نظارت و شورای عالی ثبت را به نحو صحیح و دقیق بدانند.
.


دوره حقوق اراضی و املاک


مدرس دوره: جناب آقای عباس بشیری
یکی از مهم ترین و گسترده ترین موضوعات حقوقی که در مقاطع مختلف تحصیلی رشته‌ی حقوق کمتر به آن پرداخته شده، حقوق اراضی و املاک است. آموزش این گرایش کاربردی با وجود مقررات و قوانین پراکنده امری ضروری تلقی می‌شود. دوره‌ی آموزشی مذکور در جلسه‌های مختلف با تفکیک مباحث مرتبط با اراضی و املاک، ارائه می‌گردد
.جرایم رایانه ای


مدرس دوره: جناب آقای دکتر مهدی فضلی، جناب آقای محسن بابایی
رشد فضای سایبر و فناوری اطلاعات و ارتباطات هر روزه شتاب گسترده‌تر و پیچیده تری به خود می‌گیرد؛ فناوری‌های جدیدتر معرفی می‌شوند و به همان میزان تعداد کاربران و بالتبع محتوایی که در این فضا تولید و تبادل می‌شود و وابستگی مردم به فضای سایبر نیز روز به روز وسعت می‌یابد. این افزایش حجم ارتباطات، ناگزیر گاه تبادل محتوا یا اقداماتی را سبب می‌شود که ما تحت عنوان جرایم رایانه‌ای می شناسیم. جرایم رایانه‌ای خود گوشه‌ای از حقوق فناوری اطلاعات است که شناخت آن امروزه برای هر حقوقدانی ضروری است. موضوع کارگاه آموزشی – کاربردی جرایم رایانه‌ای که چند بعدی است، در پی شناساندن جایگاه جرایم رایانه‌ای در نظام حقوقی ایران از سویی و نیز ارائه‌ی مسائل کاربردی از حیث پی جویی، کشف و تحقیق این جرایم (از منظر ابعاد پلیسی و شکلی) از سوی دیگر است تا شمایی کلی و در عین حال کاربردی از وضعیت جرایم رایانه‌ای در ایران ارائه نماید. .


 
برچسب ها: تصاویر و فایل صوتی از بخش هایی از کارگاه های برگزار شده