با عضویت در خبرنامه مهمترین اخبار حقوقی و جدیدترین برنامه های موسسه را دریافت خواهید نمود.


تلفن همراه :
آدرس ایمیل :
آزمون دکتری از دریچه آمار

» سرویس: دانشگاه و حوزه - آموزشي

مشاورعالی سازمان سنجش با اشاره به معرفی 2.26 برابر ظرفیت پذیرش در آزمون دکتری دانشگاه‌ها چگونگی معرفی این تعداد را تشریح کرد.

 

حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به ثبت نام 240 هزار و 391 نفر در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 93 گفت: با توجه به این آمار تعداد 22 هزار و 525 نفر یا به عبارت دیگر 10.33 درصد نسبت به داوطلبان سال گذشته بیشتر است.

 

وی با بیان اینکه از تعداد داوطلبان ثبت‌نامی 194 هزار و 296 نفر معادل 80.82 درصد در جلسه آزمون حاضر و 46 هزار و 95 نفر یعنی 19.18 درصد داوطلبان در جلسه آزمون غائب بودند، تصریح کرد: پس از برگزاری آزمون،‌ نتایج اولیه به صورت کارنامه تنظیم و در روز یکشنبه 31 فروردین 93 از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی Www.sanjesh.org منتشر شد.

 

مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه از تعداد کل داوطلبان حاضر با توجه به ظرفیت پذیرش نمرات کل اکتسابی و ویژگی‌های پذیرش در این آزمون 49 هزار و 537 نفر یعنی 25.50 درصد داوطلبان حاضر مجاز به انتخاب رشته شدند، گفت: از تعداد کل داوطلبان مجاز 38 هزار و شش نفر یعنی 76.72 درصد مجازبودند نسبت به انتخاب رشته اقدام کردند.

 

توکلی با اشاره به معرفی 27 هزار و 485 نفر یعنی 72.32 درصد انتخاب رشته‌کنندگان به دانشگاه‌ها، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت پذیرش در این آزمون که تعداد 12 هزار و 188 نفر است بر اساس اولویت کد رشته‌های انتخابی، نمرات کل اکتسابی و سهمیه‌ها،‌ اسامی معرفی‌شدگان برای شرکت در مراحل بررسی سوابق علمی، پژوهشی، آموزشی و مصاحبه تخصصی استخراج و در روز دوشنبه 15 اردیبهشت ماه 93 از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شد.

 

وی با بیان اینکه 2.26 برابر ظرفیت پذیرش به دانشگاه‌ها معرفی شده‌اند، تصریح کرد: بدیهی است در تعیین تعداد معرفی‌شدگان برای بررسی سوابق و سایر مراحل گزینش به مواردی از قبیل تغییر سیستم نمره کل‌سازی برای گزینش نهایی در این آزمون نسبت به سال گذشته، فراهم نمودن شانس بیشتر برای داوطلبان واجد شرایط و کمک به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به منظور امکان انتخاب دانشجویان واجد شرایط و بهتر و همچنین ظرفیت پذیرش توجه شده است.
برچسب ها: آزمون دکتری